Slavíte rádi? POZOR: Jediná »pijatyka« může vážně poškodit zdraví, varují vědci!

Velikost textu: AAA

20. 5. 2014

Jediná velká pijatyka může mít zásadní negativní vliv na zdraví člověka. Při těžké opilosti se totiž do krve dostávají bakterie z trávicího traktu, zvyšují obsah toxinů v krvi a vyvolávají záněty v tkáních. Tělo pak produkuje velké množství bílých krvinek, které se v těle uvolňují při horečce, zánětech a poškození tkání.

Zjistili jsme, že jediná velká pijatyka (nadměrná konzumace alkoholu) může vyvolat imunitní reakci, která může poškodit zdraví jinak velmi zdravého jedince,“ tvrdí profesor Gyongyi Szabo z University of Massachusetts.

Nadměrnou konzumací alkoholu se myslí takové pití lihových nápojů, po němž člověku stoupne koncentrace etanolu v krvi na více než 0,8 promile. U mužů je to většinou pět desetistupňových piv a více, u žen většinou tři až čtyři piva, vypitá během dvou hodin.

Nárazová nadměrná konzumace alkoholu je také škodlivá pro játra. „My jsme zjistili, že po ní dochází k rapidnímu nárůstu endotoxinů v krvi,“ tvrdí profesor Szabo.

Endotoxiny jsou toxické látky, které se do krve uvolňují z buněčných stěn bakterií. V krvi byla po nárazové pijatyce potvrzena také bakteriální DNA, je tedy jasné, že se při nadměrné konzumaci alkoholu dostávají do krve bakterie.

Předchozí studie potvrdily, že při chronické konzumaci alkoholu se zvyšuje propustnost stření stěny a škodlivé bakterie a jejich produkty cestují do krve a s krví do dalších částí těla,“ píše britský list Daily Mail.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související