Číňané místo oázy vytvořili poušť. Tak ji aspoň zakryli zelenou tkaninou

Velikost textu: AAA

25. 5. 2014

Komunisté se praxe Potěmkinových vesnic nevzdali ani v tomto tisíciletí. Důkazem jsou soudruzi z čínské provincie Che-nan a z tamního města Čeng-čou. Tam chtěli na okraji aglomerace vytvořit zelenou oázu. Místo toho vznikla poušť s dunami. A tak soudruzi přispěchali se zelenou síťovinou a celou oblast aspoň zakryli. Zelená jako zelená.

„Tkanina byla vybrána v zelené barvě, aby zdálky poskytovala dojem, že je město obklopeno pitoreskními zelenými vršky,“ píše britský Daily Mail.

Při tvorbě parku selhali developeři, kteří neuměli využít přírodní zdroje vody a místo oázy přispěli k šíření pouště. Nejdříve odvezli obrovské množství písku a vytvořili velkou jámu, která se měla naplnit podzemní vodou a být základem jezera. Jenže voda, kterou odkryli, rychle vyschla. A poušť se ještě rozšířila.

Během horkých větrných dní písek letí v oblacích až do centra města Čeng-čou. Chodci tak musejí nosit masky, aby mohli dýchat,“ píše Daily Mail.

Je to triumf centrálního plánování, v jehož rámci vše, co se mohlo pokazit, se pokazilo,“ zkritizoval čínskou vládu a úřady občan Sun-Jat Fo-o.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související