Neskutečné: Včely mají mozek výkonnější než počítač!

Velikost textu: AAA

5. 6. 2014

Vědci si dlouho lámali hlavu s tím, co naviguje včely tak dokonale z úlu na pastu a zpět. A že každá dělnice trefí přesně do svého včelstva a na své česno, i když je v okolí několik desítek cizích úlů. Navigaci mají tito tvorové ve svém malém mozečku, který je výkonnější než počítač.

Včely si vytvářejí mentální mapy pozice svého domova v krajině, takže dokážou přesně určovat svou vzdálenost a polohu, když odletí na pastvu. Přitom včely létají na pastvu v okruhu do tří kilometrů od včelstva sídlícího v úlu.

Dosud se vědci domnívali, že se včely řídí polohou Slunce na obloze. „Tvrdit ještě před padesáti roky, že jakýkoli organismus kromě člověka má kognitivní mapu, bylo dost kontroverzní, protože to naznačovalo počítačovou teorii mysli. Otázka, zda ji může mít také hmyz, je otázkou hraniční,“ tvrdí doktor James Cheeseman z Auckland University na Novém Zélandu.

Vědecký tým z Německa dokázal, že včely sluneční světlo při navigaci nevyužívají. Několik dělnic uspal, změnil jim o šest hodin cirkadiánní cyklus a odvezl je daleko od úlu. Mikročipy pak pomohly sledovat pohyb včel poté, co se probraly z umělého spánku. Pokud by včely používaly k navigaci Slunce, pak by je změna cirkadiánního rytmu měla vykolejit a měly by se ztratit. Jenže testované dělnice bez problémů trefily zpět do úlu.

Včely si tak jako lidi či jiní obratlovci tvoří metrické mentální mapy, vnímají tvar reliéfu a jednotlivé prvky v něm (jednotlivé stromy, aleje, keře, budovy, kameny apod.) a také jejich vzdálenost a polohu v prostoru.

Včelí mozek navíc dokáže řešit matematické operace, které zvládá jen počítač. Bylo dokázáno, že létají nejkratší možnou cestou mezi květy, které jsou objeveny v náhodném pořadí. Při pokusech bylo dokázáno, že včely využívají vždy nejkratší cestu ke zdroji nektaru (většinou květy), aby ušetřily čas a energii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související