Barva očí: Rozhoduje, zda jste opilec, nebo sportovec!

Velikost textu: AAA

12. 6. 2014

Oko do duše okno, praví jedno rčení s tím, že pohledem do očí člověka lze zjistit mnohé o jeho povaze. Podle amerických vědců však samotná barva očí napovídá mnohé o zdraví a genetických dispozicích pro sport či fyzickou zdatnost. Barva očí souvisí také s tím, jak člověk vnímá bolest, jak rychle dokáže uvažovat či jak je ohrožen diabetem.

Bělošky se světlýma očima, modrýma či zelenýma, snášejí lépe bolest. Jsou ve srovnání s ženami majícími hnědé oči odolnější vůči stresu.

To je vědomost využitelná především v porodnictví. Jak potvrzuje profesorka anesteziologie Inna Belferová z Pittsburgh University. „Navíc ženy se světlýma očima méně trpí úzkostmi po porodu, mají méně často poporodní deprese a mají méně negativních myšlenek,“ tvrdí profesorka Belferová.

Barva očí přitom není řízena jediným genem a jeho alelami, ale asi dvanácti či třinácti alelami různých genů. Tyto geny přitom kódují také jiné vlastnosti člověka. Kupříkladu gen kódující tmavě hnědé oči kóduje také bílkoviny, z nichž jedna ovlivňuje vnímání bolesti.

Melanin – barvivo tmavých očí – je kódován genem, který ovlivňuje také citlivost vůči alkoholu, lidé s tmavýma očima se jednoduše snáze opijí. Vědci z Georgie prokázali, že lidé se světlýma očima zvládnou vypít víc než ti s tmavýma. Ale hnědoocí lidé jsou také méně často alkoholiky.

Hnědoocí lidé mají před světlookými ještě jinou výhodu, jejich mozek funguje rychleji. Reakční čas člověka s hnědýma očima je kratší než reakční čas toho s modrýma. Má tudíž lepší postřeh. Lidé s tmavýma očima také lépe zvládají inteligenční testy omezené časem.

Modroocí lidé ale zase uvažují pečlivěji a vytvářejí lepší strategie. Podle psychologů z University of Louisville jsou modroocí lidé úspěšnější při plánování a strukturování času, aktivit i studia.

Geny pro modré oči vznikly jako mutace před asi deseti tisíci let u Černého moře. Modré oči propouštějí více světla, což je výhodné tam, kde je slunečního záření nedostatek. Jenže modroocí lidé trpí také častěji diabetem typu 1 a ztrátou sluchu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související