Módním hitem jsou 3 000 let staré kalhoty!

Velikost textu: AAA

30. 6. 2014

Velmi rychle dokázala kalifornská oděvní značka Betabrand reagovat na zprávu o nejstarších kalhotách, které objevili archeologové v Číně. O nohavicích se zachovaným rozkrokem a původním zdobením, které jsou staré tři tisíce let a střihem se rovnají současným typům, ví svět teprve pár týdnů. Betabrand už stihla vyrobit jejich kopii a hodlá ji prodávat za zhruba dva tisíce korun.

Nohavice v zemitých odstínech zelené a žlutohnědé nazvala jednoduše World‘s Oldest Pants neboli Nejstarší kalhoty světa. Zatím byl ušit prototyp, který společnost ze San Franciska vystavuje na svém webu a nabízí klientům k posouzení. Získají-li si nohavice dost fanoušků, začnou se vyrábět jako konfekce a budou stát mezi pětasedmdesáti až sty dolary.

„Pokud kalhoty získají více než tři stovky hlasů, tak se pustíme do výroby,“ slíbil majitel společnosti Chris Lindland.

Archeologové nalezli přes tři tisíce let staré kalhoty v čínském kraji Sin-ťiang. Dva páry nohavic ze zvířecí kůže jsou v relativně velmi dobrém stavu. Mají stále původní tvar a jsou na nich dokonce patrné ornamenty sloužící jako zdobení. Do kalhot byly oblečeny dvě mužské mumie, jimiž za života byli šamani asi ve věku mezi čtyřiceti a padesáti roky.

Mezinárodní tým vědců se teď snaží kalhoty vyspravit a především zakonzervovat pro další bádání. Jedná se o nejstarší dochované nohavice s rozkrokem, které střihem naprosto odpovídají dnešnímu typu výroby oděvů.

Mají téměř shodný tvar jako dnešní kalhoty,“ uvedl doktor En-kuo Lu z Archeologického institutu v Si-ťiangu.

Podle vědců se jedná o oděv nejspíše nomádských obyvatel. Kalhoty přitom v té době byly oděvem velmi neobvyklým, který vznikl jen proto, že v tradičních suknicích se obtížně jezdilo na koních.

„Nomádi nejdříve nosili kalhoty, které byly vlastně jen dvěma nohavicemi bez rozkroku. Pak k nim teprve přišili rozkrok. Tyto jsou střiženy jako moderní kalhoty,“ tvrdí doktor Tung-liang Sü z Archeologického institutu v Si-ťiangu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související