Bolivijští poslanci odhalili nové hodiny. Otáčejí se doleva

Velikost textu: AAA

3. 7. 2014

Bolivijští poslanci odhalili nové hodiny v centru hlavního města La Paz. Už při prvním pohledu na ně se člověku trochu zatočí hlava. Trojka je vlevo, zatímco devítka vpravo od středu hodin. A ručička se také otáčí v protisměru, na který jsou zvyklí lidé na celém světě. Hodiny mají být ale vzdorem proti „severu“. Na jižní polokouli totiž Slunce putuje od východu k západu přes sever. Tedy opačně než v Evropě či Severní Americe.

Bolivijci tvrdí, že také jejich sluneční hodiny mají opačný směr putování, než na jaký jsou zvyklí lidé na severní polokouli. Zatímco stín vržený na sluneční hodiny severu putuje zleva doprava, na jižní polokouli je to zprava doleva. Ručička nových hodin v La Paz putuje od dvanáctky doleva.

„Opačné hodiny… pro nás znamenají, že sever je jih,“ uvedl šéf bolivijského kongresu Marcelo Elio. Nové hodiny nahradily původní stroj z roku 1905.

Jenže opatření kritizují sami Bolivijci, kteří jsou zvyklí – tak jako celý svět – na hodiny, v nichž ručička od dvanáctky putuje doprava.

Chceme tím ukončit nespravedlnosti na severu s novým světovým pořádkem, který se zrodí na jihu,“ dodává Elio.

Za nápadem stojí socialisté prezidenta Eva Moralese. „Hodiny mají lidem ukázat, že je čas obnovit naši identitu. Solární hodiny jsou přirozené hodiny. Slunce se u nás na obloze pohybuje zprava doleva, na severu je to naopak,“ dodal bolivijský ministr zahraničí David Choquehuanca.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související