Uctívání obrázku prezidenta je přežitek: Kostarický zakázal své portréty ve školách

Velikost textu: AAA

7. 7. 2014

Tak jako je to běžnou praxí v Česku, visely po celé Kostarice na úřadech a ve školách podobizny úřadujícího prezidenta. Jenže ve středoamerické zemi se to od června tohoto roku změnilo. V květnu byl do úřadu zvolen Luis Guillermo Solís, který teď zakázal všem, aby jeho podobizny ve třídách a úředních místnostech vyvěšovali.

Uctívání obrázku prezidenta je přežitek, minimálně tomu tak bude po dobu mé vlády,“ prohlásil prezident Solís poté, co osobně vydal dekret zakazující uctívání jeho podobizen a jména. Nejen fotografie, ale ani jméno nesmějí Kostaričané nijak uctívat a nevhodně zveličovat na veřejnosti.

Solísovi se nelíbí, že někdo vyvěšuje plakety a pamětní desky s jeho jménem při otevírání nových dálnic a mostů. „Ta práce je výsledkem činnosti lidí této země, nikoli vlády a určitých úředníků,“ vysvětluje kostarický prezident, proč je mu uctívání hlavy státu protivné.

V Kostarice bylo běžné, že se při zahájení či dokončení výstavby na pamětní desku uvádělo nejen datum, ale také jméno úřadujícího prezidenta. S tím je ale konec. Nově bude na plaketách jen datum.

Solís je politikem středolevé Strany občanské akce. V prezidentských volbách za své sliby boje s korupcí a transparentní politiky získal osmasedmdesát procent hlasů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související