Neandertálci nebyli masožravci, dokazují jejich výkaly

Velikost textu: AAA

7. 7. 2014

Většina dospělých prošla školním vzděláváním, v jehož rámci se o neandertálcích učila jako o masožravých příbuzných člověka druhu Homo sapiens. Jenže to byla vize o mohutných pralidech starší doby kamenné dost nepřesná. Stejně jako dnes už víme, že nebyli neandertálci primitivní, používali nástroje i zdobení oděvů, a zřejmě se s námi křížili, budeme od nynějška také vědět, že to nebyli žádní masožravci. Analýza jejich výkalů totiž dokazuje, že byli stejně jako Homo sapiens všežravci a konzumovali také rostlinnou potravu.

Analýza exkrementů nalezených ve Španělsku potvrzuje, že zažívacím traktem neandertálců procházeli rostliny stejně jako živočichové.

Výkaly jsou dokonalým důkazem. Protože máte jistotu, že co je v nich, muselo být zkonzumováno,“ vysvětluje doktorka Ainara Sistiagová z Univerzity v La Laguně v rozhovoru pro BBC.

Její tým analyzoval exkrementy neandertálců pocházející z doby před padesáti tisíci let z oblasti El Salt nedaleko Alicante.

Pomocí chromatografie a hmotnostní spektrometrie pak doktorka Sistiagová zjistila, jaké molekuly se ve výkalech nacházejí a v jakém hmotnostním poměru.

Věříme teď tomu, že neandertálci zřejmě jedli, co bylo zrovna dostupné v různém prostředí, ročním období a v různém podnebí,“ dodává Sistiagová, jež přinesla důkazy o tom, že naši příbuzní, kteří vymřeli poměrně náhle před třiceti tisíci let, konzumovali nejen živočichy, ale také rostliny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související