Konec AIDS?! Revoluční vakcína zbavila tři novorozence viru HIV

Velikost textu: AAA

8. 7. 2014

Průlom v léčbě viru HIV slibuje nová vakcína, kterou testovali kanadští vědci na novorozencích. Tři čerstvě narozené děti dostaly injekci s vakcínou ihned po příchodu na svět. Všechny tři se nakazily kongenitálně od matky, po podání vakcíny se tělo viru HIV způsobujícího AIDS zbavilo. Ve čtvrtém případě novorozenec nebyl zcela vyléčen, ale množství viru se snížilo na velmi nízkou hladinu.

Výsledky budou prezentovány na konferenci AIDS 2014 v Melbourne, která bude probíhat od 20. července tohoto roku.

V tuto chvíli lékaři ale nevědí, jestli jsou ty děti opravdu zcela vyléčeny. Jediný způsob, jak to zjistit, je, že jim přestanou dávat léky potlačující HIV, pak se zjistí, zda se virus vrátí či nikoli. Nicméně je to průlomová léčba a jsme z ní nadšení,“ uvedla profesorka Sharon Lewinová z Melbourne na stránkách australského listu Daily Mail Australia.

Čtveřice novorozenců z Kanady není prvními dětmi, které se podařilo zbavit viru HIV po narození. Vůbec první kojenec, kterého se podařilo zcela vyléčit, se jako HIV pozitivní narodil v roce 2010 v Mississippi. Loni američtí lékaři potvrdili, že jeho tělo zbavili zhoubného viru působícího smrtící chorobu AIDS. Virus se nevrátil, i když dítě přestalo užívat antiretrovirotika.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související