Stres je nakažlivý! Stejně jako chřipka

Velikost textu: AAA

8. 7. 2014

Stres může být v některých situacích a společenských nastaveních stejně nakažlivý jako infekční choroba. Pozitivní zprávou studie psychologů ze Saint Louis v americkém státě Washington je, že stres nemusí působit jen negativně a může v druhých vyvolat hrdinské chování.

Tým psychologů ze Saint Louis University sledoval reakce posluchačů při přednášce člověka, který zažívá z veřejného projevu velký stres. Vědci si všímali nejen behaviorálních projevů (chování), ale odebírali pokusným osobám vzorky slin, z nichž bylo možné monitorovat, zda a jak se v těle produkuje stresový hormon kortizol.

Reakce na stres projevovaný řečníkem se projevovala bez ohledu na pohlaví. Posluchači v průběhu projevu začali sami projevovat známky stresu a zvyšovala se u nich hladina kortizolu. Stres lze na druhé přenést tónem hlasu, výrazem obličeje, postojem a dokonce i tělesným pachem.

„Demonstrovali jsme, že stres může být nakažlivý od řečníka směrem k pozorovatelům… pro všechny je ale překvapením, že lze stres v druhých vyvolat jen tím, že sedí, poslouchají a sledují někoho, kdo je z veřejného projevu ve značném stresu,“ uvedl k výzkumu docent Tony Buchanan ze Saint Louis University.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související