Vědci prý získali DNA Yettiho

Velikost textu: AAA

9. 7. 2014

Genetikové z Oxfordu prý mají vzorek DNA dokazující existenci tvora zvaného Yetti. Sněžný muž však podle nich není žádným monstrózním tvorem podobným chlupatému člověku. Dva vzorky chlupů z odlehlých končin Himalájí jsou stoprocentně shodné s prehistorickým medvědem příbuzným s dnešním medvědem ledním. Zvíře po Zemi chodilo před čtyřiceti tisíci let.

Nález naznačuje, že mnohá velká pohoří světa stále obývá medvěd, který nebyl spatřen od pleistocénu. Tedy až na občasná pozorování, která pak jedinci popisují jako setkání s Yettim.

Tým genetika Bryana Sykese z Oxfordské univerzity plánuje výpravu do Himalájí, kde chce medvědy nalézt a s mytickým Yettim tak jednou provždy skoncovat.

Nedávno vyzval všechny, kdo tvrdí, že Yettiho či amerického tvora známého jako Bigfoot potkali a mají vzorek jeho srsti, aby mu tento vzorek poslali. Analyzoval šestatřicet takových genetických materiálů a zjistil, že většina z nich patří koňům, kravám, medvědům, vlkům či dokonce lidem.

Jenže pak profesor Sykes dostal vzorky z Indie a Bhútánu. První vzorek zlatohnědé srsti je starý čtyřicet let a pochází z regionu Ladakh. Druhý červenohnědý z bambusového pralesa v Bhútánu. Oba geneticky odpovídají medvědovi, o němž se myslelo, že vymřel před desítkami tisíc let.

Zdá se nejpravděpodobněji, že ty dva vzorky chlupů, o nichž hovoříme, pocházejí od dosud nepopsaných druhů medvěda, barevné varianty Ursus maritimus (medvěda ledního) či křížence Ursus arctos (medvěda hnědého) a Ursus maritimus (medvěda ledního),“ tvrdí profesor Sykes v rozhovoru pro britský deník The Independent.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související