Zahoďte antibiotika. Prý stačí mravenci!

Velikost textu: AAA

9. 7. 2014

Choroby, které před sto roky zabíjely, dnes považujeme za neškodné. Díky celé škále antibiotik. Jenže nadužívání těchto léků vede k tomu, že se původci chorob stávají vůči účinkům léčiv rezistentní. Neustále tak hrozí to, že se zabijáci našich předků stanou opět zabijáky našich dětí. V boji s rezistentními bakteriemi ale můžou pomoci mravenci střihači. Tvoří totiž látky, které potlačují i odolné patogeny.

Odolnost vůči antibiotikům je celosvětovou hrozbou pro lidské zdraví. Dokonce i běžné infekce, které byly celá desetileté léčitelné, mohou jednou zase zabíjet. Náš výzkum je motivován tím, že potřebujeme stále nová antibiotika. Doufáme, že mravenci střihači nám pomůžou vyřešit rezistenci vůči antibiotikům a poskytnou nám léky nové generace. Už jsme našli dva takové nové léky, které budou brzy použity v klinické medicíně,“ slibuje doktor Matthew Hutchings z University of East Anglia.

Tropičtí mravenci z Jižní a Střední Ameriky, kteří stříhají listy, používají antibiotika z hub už přes padesát milionů let. Za tu dobu museli rezistenci vzdorovat několikrát. Tito tvorové však na rozdíl od člověka antibiotika nenadužívají.

Zajímalo nás, proč nemají mravenci problém s antibiotiky jako lidé, došli jsme k tomu, že používají kombinaci několika léků, aby předešli rezistenci… To je něco, co lidská medicína teprve začíná využívat,“ tvrdí doktor Hutchings.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související