Etnika žijící ve vysokých nadmořských výškách nesou geny vymřelých druhů člověka

Velikost textu: AAA

9. 7. 2014

Etnika žijící ve vysokých nadmořských výškách nemají stejné geny jako ta, která volí místa níže nad hladinou moře. Jinými slovy, kdyby se běžný Evropan rozhodl žít v Himalájích, bylo by mu těžko. Nemá totiž vhodné geny pro trvalý pobyt v extrémním prostředí. Ale kupříkladu Tibeťané zvládají život v tisícovkách metrů nad mořem díky genu, který získali od lidského druhu, který už dávno vymřel.

Tibeťané žijí v nadmořských výškách kolem čtyř tisíc metrů nad mořem. Krátkodobý pobyt v tomto prostředí zvládne i Evropan, ale dlouhodobý život v tomto prostředí se začne na jeho zdraví podepisovat negativně. Nemá totiž alelu genu EPAS-1, který kóduje schopnost červených krvinek vázat kyslík. Tibeťané vhodnou alelu zdědili po Denisovanech, lidech, kteří byli příbuzní s Neandertálci a jejichž větev se oddělila od naší asi před půl milionem roků.

Máme genetické důkazy, že vhodná alela genu EPAS-1 pochází od Denisovanů,“ uvedl doktor Rasmus Nielsen z University of California v Berkeley.

Podle něj EPAS-1 ovlivňuje produkci červených krvinek a hemoglobinu. Vhodná alela tohoto genu vede k tomu, že ve vysokých nadmořských výškách aktivuje jiné geny a enzymy tak, aby řídký vzduch s nízkou koncentrací kyslíku tělo využívalo efektivněji.

„Kdybychom vy a já šli do hor, ihned bychom zažívali několik negativních fyziologických účinků. Byli bychom bez dechu, trpěli nevolností. Po chvíli by se naše tělo snažilo kompenzovat tento stav produkcí červených krvinek. Ale protože nejsme adaptovaní na toto prostředí, naše reakce by byla nevhodná a došlo by k produkci příliš velkého množství červených krvinek… došlo by ke zvýšení tlaku, byli bychom ohroženi mrtvicí,“ vysvětluje Nielsen.

Denisované byli nositeli stejné alely jako Tibeťané. Jejich ostatky byly nalezeny v Děnisově jeskyni na Altaji v Rusku. Jeskyně je jen 760 metrů nad mořem, takže není jasné, zda tito lidé někdy v minulosti žili ve velké nadmořské výšce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související