Vědci nalezli »vypínač« v mozku

Velikost textu: AAA

10. 7. 2014

Vědci z Univerzity George Washingtona zřejmě objevili vypínač mozku. Stimulací specifické oblasti v řídícím nervovém centru lze člověka zcela zbavit vědomí. Ale možná také přivést k životu z kómatu. Při pokusech s epileptickými pacienty se jim podařilo člověka zcela vypnout. Když vědci systém opět „nahodili“, pacientka si nic nepamatovala.

Tým doktora Mohamada Koubeissiho se zabýval jedním z největších mystérií medicíny. Tedy zatím stále mystériem. A to se týká otázky, nakolik je člověk v kómatu nevědomý, na kolik nevnímá své okolí. Nová studie nasvědčuje tomu, že jedinci uzavření ve svém těle, které bylo kvůli zranění uvedeno při pozorování zvnějšku do „vegetativního“ stavu, možná vnímají své okolí.

Kupříkladu vědcům z Izraele se podařilo prokázat, že když lidem uměle uvedeným do stavu podobného kómatu předkládali fotografie příbuzných, projevovalo tělo navenek emoce.

Tým doktora Koubeissiho se snažil nalézt novou léčbu pro pacienty s epilepsií. Stimuloval nízkofrekvenčně určitou část jejich mozku a zjistil, že záchvaty ustoupily u dvaadevadesáti procent jedinců bez postižení paměti.

Když použil vysokofrekvenční stimulaci, byl schopen mozek a vědomí vypnout, a zase zapnout. Stimuloval u čtyřiapadesátileté pacientky oblast zvanou claustrum – tenkou vrstvu šedé hmoty mozkové v hemisféře velkého mozku – a žena přišla o vědomí. Dýchala velmi pomalu a nejevila žádné známky toho, že by vnímala své okolí. Když stimulace ustala, mozek naskočil, žena se „probrala“, ale nepamatovala si vůbec nic.

Tým doktora Koubeissiho teď bude zkoumat claustrum a jeho roli při ztrátě či nabývání vědomí, což by bylo možné později využít v medicíně u pacientů uvedených do stavu zvaného kóma.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související