Pekařství odmítlo upéct „gay dort“ kvůli víře

Velikost textu: AAA

15. 7. 2014

Majitelé pekařství a cukrářství Ashers Baking odmítli podpořit manželství homosexuálů. Klienta, který požadoval dort vyjadřující podporu manželství gayů, nechtěli vyrobit. Zákazník odešel s prázdnou a dozvěděl se, že společnost kvůli náboženské víře odmítá manželství dvou osob stejného pohlaví. Zdánlivě bezvýznamný případ diskriminace se však rozhořel v pořádnou vatru, když se do věci vložila Komise proti diskriminaci a vyhrožuje žalobou.

Ve Velké Británii je totiž diskriminace na základě sexuální orientace zakázaná, stejně jako diskriminace rasová či na základě pohlaví. Majitelé si to však zřejmě neuvědomili při odporu vůči klientům, kteří chtěli dort s nápisem „support gay marriage“ (podpořte manželství homosexuálů) s obrázky postaviček Berta a Ernieho ze seriálu Sesame Street.

Pekárna ze Severního Irska teď dostala od Komise pro rovnoprávnost varování, pokud dort neupeče i s nápisem a obrázky, hrozí jí žaloba.

Severní Irsko je sice jedinou zemí Spojeného království, kde zákon o manželství homosexuálů neplatí (platný je v Anglii, Walesu a Skotsku), jenže ani v této zemi není legální diskriminace na základě pohlavní orientace. A přestože pekárnu Ashers Baking vedou katoličtí Irové, nesmějí prosazovat diskriminaci na základě své víry.

Mysleli jsme si, že je tato objednávka v rozporu s naší vírou. Je to v přímém rozporu s tím, co učí Bible,“ zlobil se šéf pekárny Daniel McArthur v rozhovoru pro Belfast Telegraph. Jeho rodina vede pekárny Ashers Baking od počátku devadesátých let. A všichni jsou prý konzervativními katolíky.

Dort si nechal vyrobit politik Andrew Muir ze strany Alliance. „Podniky by neměly mít možnost vybírat si, koho obslouží a koho ne. Vůbec by tady teď neprobíhala žádná debata, kdyby ten dort měl nést slogan protirasistický či diskriminující starší osoby, vůbec by ani nebylo třeba zásahu Komise pro rovnoprávnost, kterého bylo potřeba v případě dortu pro boj s homofobií,“ zlobí se severoirský poslanec Muir.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související