Vyhoďte encyklopedie! Do třiceti let vstřebáme informace pozřením pilulky!

Velikost textu: AAA

15. 7. 2014

Přečíst celého Shakespeara či Čechova byl doteď úkol na řadu měsíců či let. Jenže za třicet roků by mohl člověk dostat do hlavy informace obsažené v dílech těchto velkých literátů během pár hodin. A navíc by nemusel přečíst ani písmeno. Stačila by k tomu sklenice vody a! Informační pilulka. Americký vědec Nicholas Negroponte skutečně věří, že už za tři dekády budou lidé schopni učit se konzumací informací.

Profesor Nicholas Negroponte z vysoké školy Massachusetts Institute of Technology v osmdesátých letech tvrdil, že počítačová myš je věc, která brzy vymře a bude nahrazena prsty. Tehdy si mnozí ťukali na čelo. Nepletl se. Brzy myš skutečně nahradily touchpady a dotykové displeje, teď navíc 3D ovládací náprstky.

Negroponte teď vystoupil s novým odvážným prohlášením, a sice že budou lidé do třiceti let schopni pozřít třeba cizí jazyk. Jinými slovy, slupnou pilulku plnou informací, která se ze střev vstřebá do krve, informace pak s krví doputují do mozku a přeprogramují ho tak, že bude schopen ovládat cizí jazyk.

Na konferenci TED ve Vancouveru pak Negroponte prohlásil: „Já předpovídám, že do třiceti let budeme schopni pozřít a strávit informace. Budete schopni pozřít pilulku a naučíte se anglicky. Pozřete jinou pilulku a budete znát Shakespearova díla. A způsob, jakým toho dosáhnete, bude závislý na krevním řečišti. Jakmile se dostanou informace do krve, tak s ní doputují do mozku… a různé části se usadí na vhodných místech v mozku.“

Negroponte už v osmdesátých letech tvrdil, že myš nahradí jiná technologie. A vědci z Wyomingu ji mají. Je to jakýsi náprstek využívající trojrozměrně pracující akcelerometr, magnetometr a gyroskop. Člověk hýbe prstem v prostoru nad podložkou a kurzor na monitoru se pohybuje.

V roce 1995 Negroponte předpověděl, že knihy a deníky budeme brzy číst více online než v tištěné podobě. Tehdy si ještě lidé ťukali na čelo.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související