NELÍBÁTE svého bratra?!

Velikost textu: AAA

19. 7. 2014

Režisér Petr Schulhoff natočil v polovině sedmdesátých let komedii, v níž ideální partnery vybíral počítač na základě vyplněného dotazníku. Ve snímku Hodíme se ke sobě, miláčku rozhodovala dírkovaná matematika a pracovala s osobnostními rysy člověka. Vědci z Kanady ale mají metodu účinnější. Jdou po jiskření mezi partnery a fyzickými aspekty přitažlivosti. Vědí dobře, že dva lidé, kteří mají velmi odlišné geny, si voní a značně to mezi nimi jiskří. A také zplodí zdravé potomky. Společnost Instant Chemistry nabízí domácí testy na partnerskou „neshodu“ DNA.

Dvojice si odebere vzorek jaderné DNA pro srovnávací test. Výsledek jim ukáže, jak moc jsou si nepříbuzní (nebo naopak v negativním případě příbuzní), a jak to tedy mezi nimi bude jiskřit a fyzicky fungovat (nebo naopak nebude). A test navíc obsahuje také psychologický dotazník, který partnerům pomůže odhalit, nakolik se k sobě hodí jako osobnosti.

Balíček nabízí dostupný způsob testování přitažlivosti a kompatibility dlouho předtím, než člověk učiní životní závazek,“ tvrdí společnost Instant Chemistry sídlící v Ontariu.

Test pracuje s geny pro hlavní histokompatibilní komplex. Tento test se využívá při transplantacích, kdy je ale potřeba naopak najít dvojici mající geny velmi podobné. V tomto případě je pozitivním výsledkem velká neslučitelnost a tedy genetická rozdílnost. Test také sleduje shodu v genech pro serotoninový přenašeč (5-HTTLPR). Samotné testování neprobíhá doma v obýváku. Tam dvojice pouze odebere bukální sliznici – to je sliznice z vnitřní strany tváří. A odešle označené vzorky do laboratoře Instant Chemistry. Poštou pak dostane výsledky vyjádřené ve skóre IC BioCompatibility.

Když jsou dva lidé geneticky nepříbuzní a jejich DNA se značně liší, sice by si byli vzájemně nevhodnými dárci orgánů, ale naopak to zvyšuje šanci, že se budou silně přitahovat a budou vzájemně kompatibilní.

„Naši vědci testují šest alel systému HLA, které souvisejí se zvýšenou fyzickou přitažlivostí a úspěchem vztahu. Test na serotoninový přenašeč absorpce souvisí s emoční reakcí a úspěchem v manželství. Páry pak na našem webu mohou ještě vyplnit osobnostní test,“ tvrdí Instant Chemistry.

Test vyjde na 150 kanadských dolarů – asi 2,8 tisíce korun.

„Prostřednictvím intenzivního výzkumu vědci zjistili, že uspokojení v dlouhodobých vztazích pramení ze dvou velkých konstant, vaší DNA a jádra osobnosti, a jak to ladí s vaším partnerem,“ tvrdí doktorka Sara Seabrookeová, vědecká šéfka společnosti Instant Chemistry.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související