Nejpoužívanější pesticidy na světě hubí nejen včely, ale také ptáky

Velikost textu: AAA

21. 7. 2014

Neonikotinoidy jsou nejpoužívanějšími pesticidy světa. A podobně jako tomu bylo u DDT před padesáti roky, teprve když je těmito chemikáliemi zamořená příroda, zjišťují vědci, jak moc jsou škodlivé. Krom toho, že stojí jako spoluviník za hynutím včelstev, podle nizozemských vědců mohou tyto pesticidy za mizení hmyzožravých ptáků. Opeřenců v zemědělské krajině ubylo kvůli neonikotinoidům až o pětinu.

Tyto pesticidy byly uvedeny na trh na počátku devadesátých let s velkou slávou. Měly být účinné, a přitom téměř neškodné vůči hmyzu a obratlovcům. Dokonce se tvrdilo, že chrání včely a opylovače. Opak je pravdou. Narušují nervový systém těchto tvorů a přispívají k jejich úhynu.

Vědci z Nizozemska ale jako první prokázali, že existuje přímý vztah mezi neonikotinoidem imidaklopridem – vyrábí jej Bayer Cropscience – a mizením ptáků žijících v zemědělské krajině.

„Prokázali jsme silný a statisticky velmi významný vztah mezi množstvím imidaklopridu nalezeného v povrchových vodách a úbytkem určitých druhů ptáků, jako jsou pěnice, skřivani a drozdi zpěvní,“ tvrdí doktor Caspar Hallmann z Radboudovy univerzity v Nijmegenu.

Studii otiskl prestižní časopis Nature, v němž k ní profesor Hans de Kroon uvádí: „Sledovali jsme velmi pečlivě všechny ostatní faktory, které mohou přispět k úbytku ptáků. Naše analýza ale dokazuje, že imidakloprid je nejlepším vysvětlením jejich úbytku v různých oblastech.“

Problém podle ornitologů tkví v tom, že zmíněné druhy ptáků krmí hmyzem chyceným v polích svá mláďata.

EU sice užívání neonikotinoidů začala omezovat, ale mohou se nadále používat k ošetření semen, takže se nadále budou dostávat do povrchových vod a odtud do celého ekosystému. Nizozemští vědci prokázali, že tam, kde je koncentrace imidaklopridu v povrchových vodách nejvyšší, ubylo ptáků až o pětinu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související