Jste hezcí? Máte kliku! Jste zdravější a vzácněji stůněte

Velikost textu: AAA

23. 7. 2014

Nejenže jim patří pohledy v baru, v zaměstnání rychleji povyšují a mají vyšší platy, atraktivní lidé mají také silnější imunitu a jsou zdravější. Tyto objevy vědců ze Cincinnati odpovídají dlouhodobě uznávané teorii, že atraktivní jedinci mají lepší geny a tudíž silnější imunitu. Také proto si ženy volí atraktivní muže, protože jejich fyzická krása je symbolem kvalitních genů, které předají potomkům. Atraktivita je zkrátka evoluční výhoda.

Vědci z University of Cincinnati sledovali patnácti tisíc mužů a žen od deseti do pětatřiceti let jejich věku. A všímali si, jak jsou atraktivní, ale také toho, jak se v průběhu pětadvaceti let vyvíjí jejich fyzické a mentální zdraví a jak často jsou nemocní.

Výsledky hovoří jasně, nejatraktivnější jedinci nejméně trpěli celým spektrem onemocnění: astmatem, vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krevním tlakem, poruchou pozornosti a hyperaktivní poruchou či depresemi. Ale tito jedinci také méně často koktali a trpěli zvoněním v uších.

Když pak autoři výzkumu Joseph L. Nedelec a Kevin M. Beaver nechali atraktivitu všech osob zhodnotit druhými na škále jedna až pět, zjistili, že s každým jedním stupněm navíc se nemocnost snížila o třináct až třiadvacet procent. „U žen se riziko onemocnění snížilo o dvaadvacet procent s každým stupněm atraktivity navíc,“ tvrdí Nedelec a Beaver.

Vědci ze Cincinnati tak souhlasí s tím, že atraktivita je evoluční výhoda a cíl. Přírodní výběr dává přednost atraktivním jedincům, protože mají „kvalitnější“ geny z hlediska imunity, plodnosti a životnosti.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související