Borovici slavného Brouka George Harrisona SEŽRALI. Kdo?!

Velikost textu: AAA

28. 7. 2014

Když v Los Angeles vysadili v roce 2004 borovici na památku slavného „Brouka“ George Harrisona, nikdo netušil, že bude mít strom problémy se skutečnými brouky. Dřevinu k poctě člena skupiny Beatles u Griffithovy observatoře v Los Angeles napadli lýkožrouti, jimž se lidově říká kůrovci, a letos museli zahradníci konstatovat, že ji zcela zlikvidovali.

Harrison, jenž zemřel v roce 2001, se pomníčku s plaketou v Los Angeles dočkal tři roky po svém pohřbu. A k poctě mu vysadili také borovici, která dobře snáší horko a sucho tamního klimatu. Jenže není odolná vůči škůdcům, kterým chutná lýko této dřeviny.

Borovici zvolili radní z Los Angeles jednak proto, že byl George vášnivým zahradníkem, ale také proto, že tyto stromy miloval. V Griffithově parku strom prosperoval a dosáhl výšky tří metrů. Pak na něj zaútočili lýkožrouti.

Podle losangeleského radního Toma LaBongeho napadl borovici lýkožrout, který, jak název napovídá, proniká pod kůru a vyžírá lýkovou část, tím narušuje výživu stromu a ten chřadne a usychá.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související