Vědci šokují: Dinosauři byli ochmýření či opeření

Velikost textu: AAA

1. 8. 2014

Ačkoli ve filmech či tematických parcích zobrazujeme obří plazy jako monstra s lysou kůží, irští vědci tvrdí, že skuteční dinosauři byli pokryti chmýřím jako kuřata. Minimálně. Ale pravděpodobně měla tato zvířata peří. Podporuje to evoluční teorii, podle níž se z dinosaurů vyvinuli ptáci.

„Všichni dinosauři byli buďto pokryti peřím nebo měli potenciál stát se obřími ochmýřenými koulemi,“ tvrdí vědci z Bruselu podle BBC.

Svou teorii opírají o výzkumy sto padesát milionů let starých fosilií ze Sibiře. Dinosauři byli opeření mnohem víc, než se dosud soudilo. Minimálně to platí pro býložravé druhy ze skupiny Ornithischia (Ptakopánví) – jedné ze dvou velkých vývojových skupin dinosaurů. Přitom peří bylo nalezeno v minulosti spíš u skupiny Theropoda, kam patří masožraví dinosauři.

Bylo to velké překvapní. Fakt, že peří bylo potvrzeno u dvou odlišných skupin, Theropoda v Číně a Ornithischia v Rusku, znamená, že jejich společný předek, který žil před 220 miliony let, měl pravděpodobně také peří. Tento objev naprosto změnil náš pohled na tato zvířata,“ uvedl podle BBC doktor Pascal Godefroit z Královského belgického institutu přírodních věd v Bruselu.

Vědci nedávno objevili fosilie druhu Kulindadromeus zabaikalicus na Sibiři. Zvíře mělo krátký čumák, dlouhé zadní nohy a krátké přední končetiny, pět silných prstů a zuby uzpůsobené ke žvýkání rostlin. Dinosaurus byl celý ochmýřený.

„Místo představy o tom, že dinosauři byli tvorové se suchou kůží, strašliví a velicí, spousta z nich byla ochmýřená a naducaná jako kuřata,“ tvrdí doktorka Maria McNamarová z Cork University.

Všichni dinosauři se zřejmě rodili ochmýření či opeření, některým zůstalo peří do dospělosti, jiní byli opeření jen jako mláďata. Všichni také zřejmě byli teplokrevní jako ptáci a savci.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související