NESKUTEČNÉ: Kulový blesk zabil 170 prasat!

Velikost textu: AAA

5. 8. 2014

Zatímco jedni zemědělci jásají při bouřce nad tím, že jejich plodinám přináší potřebnou vláhu, farmář Lu Čchin-šeng má po poslední bouřce v čínské provincii Chu-nan oči pro pláč. Do jeho chlévů pronikl kulový blesk a zabil najednou sto sedmdesát prasat. To je více než polovina jeho stáda, což pro něj znamená obrovskou finanční ztrátu a bankrot.

Kulový blesk vletěl do prasečáku a poranil také osmačtyřicetiletou farmářovu manželku Ťünovou Li.

„Bylo to jako obrovská ohnivá koule, ale najednou se to rozdělilo na dva proudy a sežehlo to zvířata. Před očima jsem viděla všechny druhy barev a poté jsem na deset minut přišla o zrak. Mé levé oko osleplo a krvácelo mi chodidlo,“ popsala setkání s kulovým bleskem Ťünová.

Kulový blesk je elektromagnetickým fenoménem, který vědci nedokážou pořádně vysvětlit. Vzniká za bouřek a pohybuje se jako ohnivá koule horizontálně. V místě, kde se potká se zemí nebo předmětem, dochází k explozi s ničivými účinky.

Třiapadesátiletý farmář Lu Čchin-šeng tvrdí, že prasata, co přežila, musela být ošetřena veterinářem. Výdaje za léčbu a ztrátu za mrtvá prasata vyčíslil v přepočtu na milion korun.

„Požádal jsem o pomoc úřady. Pokud mi nepomůžou, zkrachuju,“ tvrdí Lu.

Některá prasata, která zasáhl přímo kulový blesk, prý explodovala a rozletěla se do stran. Ostatní zabil elektrický proud, který proběhl kovovými částmi jejich ustájení.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související