Grilování není žádná novinka: Barbecue »frčelo« už za neandrtálců!

Velikost textu: AAA

14. 8. 2014

Na Gibraltaru znali grilování a barbecue už před sedmašedesáti tisíci let. A přitom tam v té době nežili žádní lidé druhu Homo sapiens. Byli tam ale jejich bratři, neandertálci, kteří si uměli nachytat holuby a opéct je na rožni. Potvrzují to nové výzkumy, které neandertálce opět ukazují jako mnohem kultivovanější a inteligentnější tvory, než jak je představovali vědci v minulém století.

Tyto objevy posunují neandertálce blíž nám, moderním lidem. Dlouhou dobu byli neandertálci považováni za podřadný druh člověku druhu Homo sapiens, že neměli mentální schopnosti pro odchyt náročné kořisti. Teď už víme, že to uměli nejen dlouho před našimi předky, ale že to ani nebyla výjimka,“ tvrdí Clive Finlayson z Gibraltarského muzea.

Archeologové našli na Gibraltaru několik set kosí z pravěkého období. Osmačtyřicet kostí mělo na sobě známky po zubech a také po opékání na otevřeném ohni.

„Už předtím jsme nalezli několik zajímavých důkazů, ale tento patří mezi tři největší objevy na Gibraltaru,“ tvrdí doktor Finlayson v rozhovoru pro deník Local.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související