Čínská cenzura perlí: Zakázala už i filmový festival!

Velikost textu: AAA

27. 8. 2014

Ještě než mohl jedenáctý Pekingský filmový festival začít, skončil. Zakázala ho totiž čínská vláda. Před samotným zahájením filmové přehlídky byli zatčeni dva pořadatelé a zabaveny dokumenty a filmy. K zatčení organizátorů došlo v sobotu 23. srpna. Podle pozorovatelů je silně ohrožen nezávislý filmový trh.

Ačkoli to není poprvé, co festival poznamenaly obstrukce úřadů, úplný zákaz nikdo nečekal. „Letos je to vůbec nejhorší,“ uvedl umělecký šéf festivalu Wang Chung-wej v rozhovoru pro Fox News.

Podobně jako Wanga zatkla policie také Lia Sien-tchinga, filmového kritika a organizátora festivalu. Podle Lia policie zabavila deset let práce a dokázala, že cenzura v zemi opět posiluje.

„V několika minulých letech, když nás nutili festival zrušit, jsme se přesunuli jinam nebo promítání odložili. Ale letos nemůžeme festival pořádat vůbec. Je zcela zakázán,“ uvedl Wang v rozhovoru pro Fox News.

Je naprosto jasné, že režim Sia Ťin-pchinga je rozhodnutý ovládat ideologickou sféru, která už nebyla dost dlouho vyzdvihována,“ míní profesor filmových věd Chris Berry působící na King‘s College London.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související