To naštve i vůdce: Kimovi utekl z KLDR bankéř i se stovkou milionů

Velikost textu: AAA

4. 9. 2014

Kim Čong-un musí být na mrtvici. Jako diktátor totiž selhal a je teď světu ještě zase o dost víc pro smích. Neohlídal si bankéře Juna Tchäa Hjonga a ten mu z KLDR utekl v přepočtu i se stovkou milionů korun. Peníze přitom komunistický diktátor používal k nákupu luxusního zboží a potravin ze Západu.

Jun Tchä Hjong nejdříve odcestoval do ruské Nachodky, odkud zmizel neznámo kam. Informoval o tom jihokorejský deník JoongAng (ČoongAng). Podle amerických úřadů žádá Jun o azyl ve třetí zemi. KLDR už požádala Putina, aby jí pomohl zatknout Juna a vrátit ho do země.

Kvůli rozškatulkovanému způsobu vedení Severní Koreje, Jun nutně nemusel mít široké informace o režimu a o tom, jak funguje. Úředníci smějí vědět jen nezbytně nutné o své práci a svých závazcích. Je velmi těžké dozvědět se něco víc v Severní Koreji,“ uvedl Kchoh Ju-hwan, odborník na KLDR z jihokorejské Univerzity Donggukch.

Jun byl jedním z členů představenstva banky Korea Däsong. Podle USA tato banka financovala nákup luxusního zboží ze Západu, na jehož prodej do KLDR vydala OSN embargo.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související