Identita Jacka Rozparovače ODHALENA! Po 126 letech!

Velikost textu: AAA

10. 9. 2014

O identitě Jacka Rozparovače se spekuluje už více než 125 let. Stovky spisovatelů, detektivů a milovníků senzací si na tématu brutálního vraha z Londýna, jemuž padlo za oběť pět prostitutek viktoriánské doby, vytvořili slušný byznys. Jenže britští genetici o víkendu oznámili, že je spekulacím konec. Identitu vraha potvrdili analýzou DNA nalezené na hedvábné šále jedné z prostitutek.

Jack Rozparovač doslova rozpáral pět prostitutek ve východolondýnské čtvrti Whitechapel na podzim roku 1888. Kriminalisté během 126 let od první vražd vytipovali šest osob, které by oním brutálním vrahem mohly být. DNA na šále u těla Catherine Eddowes, jedné z obětí Jacka Rozparovače, patří polskému kadeřníkovi Aaronu Kosminskému.

Šálu v aukci koupil osmačtyřicetiletý Russell Edwards, který také financoval analýzu vzorků DNA. Tu provedl doktor Jari Louhelainen z Finska.

Na oděvním doplňku byla nalezena genetická informace náležející Eddowes, potvrdilo to srovnání s DNA jejích příbuzných. A pak ještě jiná jaderná DNA, která náležela muži. Srovnáním s příbuznými bylo zjištěno, že paří polskému šílenci Kosminskému.

Kosminski se narodil v polské Kłodawě v roce 1865, město tehdy náleželo carskému Rusku. Od roku 1885 prokazatelně trpěl vážnými psychickými potížemi. V londýnské čtvrti Whitechapel žil od roku 1881, vraždy spáchal na podzim roku 1888. Podle Scotland Yardu zcela určitě zavraždil Mary Ann Nicholson, Annie Chapman, Elizabeth Stride, Catherine Eddowes a Mary Jane Kelly v období mezi 31. srpnem a 9. listopadem 1888.

Od roku 1891 byl Kosminski držen v psychiatrických léčebnách, kde v roce 1919 zemřel jako třiapadesátiletý muž. Podle britské policie má na svědomí zřejmě také životy Rose Mylett, Alice McKenzi a Frances Coles, kterou zavraždil v únoru 1891 krátce před hospitalizací na psychiatrii.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související