Kam zmizely protivné vosy?! Vědce jejich absence zaráží

Velikost textu: AAA

11. 9. 2014

Taky jste si toho všimli? Při sběru letního ovoce, u zmrzlinového poháru na restaurační zahrádce a kolem nádob s burčákem chybí protivné vosy. Většině lidí z měst i venkova bodavý hmyz s typickou černožlutou kresbou nechybí. Jenže. Absence vos v přírodě není nikterak dobrým znamením. Vosy jsou užiteční predátoři živící se škodlivým hmyzem. Entomologové zatím přesně netuší, proč jich je letos tak málo. Obviňováno je nezvyklé počasí.

Na mnoha místech vosu nepotkáte, přestože loni či předloni touto dobou obtěžovaly všude. Nedej bože, když to bylo něco výrazně sladkého, aromatického a konzumovalo se to venku.

„Pokud si uvědomíme, jak bylo horko na počátku léta a kolik ovoce se všude sklízí, očekávali bychom, že teď budou všude roje vos. Vědci věří, že za pokles výskytu vos v přírodě může převrácené počasí posledních let,“ píše britský list Daily Mail.

Loni na podzim přišel velmi brzy mráz, který mohl zabít spousty mladých samiček – vosích královen – které jako jediné z celého roje přezimují a založí na jaře novou kolonii. Jenže musejí se včas schovat. Ačkoli přišel brzy mráz, následovala velmi teplá zima, kdy teplota klesala jen výjimečně pod bod mrazu. To může mít na vyzimování vosích matek rovněž neblahý vliv.

Vosy jsou chladnokrevné organismy, aby mohly prosperovat, potřebují teplo. Pokud panuje špatné počasí ve chvíli, kdy se vyvíjejí v papírovém hnízdě, může je to velmi negativně ovlivnit,“ tvrdí ekolog Jon Curson z organizace Natural England.

„Vosy prostě zmizely. Dostaly velmi těžkou ránu v létě 2012, které pro ně nebylo vůbec příznivé,“ míní Matthew Oates z britské organizace National Trust.

Vosy však nezmizely jen z britských ostrovů, minimum jich poletuje také po českých, moravských a slezských zahradách.

Vosy jsou sice na konci léta otravné, obtěžují člověka, ale to jen proto, že hledají potravu. Na počátku léta o nich nevíme, protože loví mšice a další škodlivý hmyz. Jsou tedy velmi užitečné. Když ale hmyzu na konci léta ubude, změní svůj jídelníček a začnou se živit ovocem a vším sladkým. Zdroje nacházejí v blízkosti člověka, což lidem působí nepříjemnosti.

Byl to příšerný rok pro vosy. Jednoho dne minulý týden jsem byl v lese a neviděl jednu jedinou vosu. Měli jsme několik špatných výkyvů počasí, ale i tak je to velmi udivující,“ tvrdí Matt Shardlow z organizace na ochranu přírody Buglife.

Úbytek vos udivuje také dezinsektory, kteří běžně v tuto část roku musejí likvidovat přerostlá a nebezpečná vosí hnízda. „Nejenže je letos vos velmi málo, ale navíc vypadají velmi nezdravě. Je září a jejich kolonie jsou maličkaté, normálně vídáte hnízda s pěti tisíci vos, ale my nacházíme hnízda se zhruba třiceti až čtyřiceti vosami. Dělám tuhle práci přes pětadvacet let a nikdy jsem tak nezdravé vosy neviděl, jejich barva je mdlá a jsou velmi malé,“ tvrdí Dean Godsell ze společnosti KPN Wast Nest Removal v rozhovoru pro Daily Mail.

Na vosách je závislý vzácný dravec včelojed lesní. Je to tažný pták podobný káni lesní, který v krajině vyhledává vosí hnízda (v minulosti také včelí, ale divoké včely krom čmeláků se už v naší přírodě nevyskytují), vyhrabává je a živí se jejich larvami. Nedostatek vosích hnízd by mohl mít dost neblahé důsledky i pro populaci tohoto dravce.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související