JE to vůbec MOŽNÉ?! Buddhistická hudba zvyšuje výnosy rýže!

Velikost textu: AAA

15. 9. 2014

Nejenže kravičky dojí více mléka a to je kvalitnější, když jim farmáři hrají Mozarta a vyzdobí stáj, ale také rýže lépe roste a má větší zrnka, když si může užívat vibrace duchovní hudby. Zatímco o vyšší dojivosti krav díky kulturnosti prostředí vědí Češi díky Pláničkovi už od osmdesátých let, a v posledních deseti letech to potvrdili vědci ze Švýcarska, o vyšších výnosech rýže díky buddhistické hudbě se píše poprvé. Paradoxně na to přišli farmáři země, která okupuje Tibet – kolébku buddhismu a jeho kultury.

Čínští zemědělci z provincie Fu-ťien tvrdí, že se úroda zvýšila až o patnáct procent poté, co na rostliny rýže působila hudba šířená z pěti set reproduktorů rozmístěných v polích. Agronomové z Liang-šanu tvrdí, že rostliny ovlivněné zvuky buddhistických manter mají vedle toho větší zrna.

„Experiment podporují vědci z Čínské zemědělské univerzity a tvrdí, že určité vlnové délky, zvláště ty vycházející z rytmicky zpívaných manter, mohou stimulovat průduchy na listech rostlin, takže ta absorbuje více slunečního záření,“ píše deník Global Times.

„Jen pozitivní melodie podporují růst, naopak rocková hudba ho narušuje,“ dodávají farmáři z Liang-šanu.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související