Chcete seknout s kouřením? Pomůžou »magické houbičky«!

Velikost textu: AAA

16. 9. 2014

Lysohlávky znají milovníci přírodních drog jako halucinogenní houbičky. Jejich požití vyvolává psychotropní stavy podobné užívání LSD. Lysohlávky totiž obsahují halucinogenní drogu psilocybin, která může být ve vyšších dávkách smrtelná. Ačkoli před užívání lysohlávek lékaři důrazně varují, drogu v nich obsaženou léta zkoumají k léčebným účelům. A teď přišli s tím, že psilocybin by mohl pomáhat při odvykání kouření. První klinické testy totiž odhalují, že pomůže přestat kouřit osmi z deseti těžkých kuřáků.

Navíc úspěšnější je léčba psilocybinem u těch jedinců, kteří kouřili dlouhá léta. V klinickém testu lékařů z Univerzity Johna Hopkinse v Marylandu byl patnácti osobám, které kouřily v průměru devatenáct cigaret denně po dobu jednatřiceti let, podán psilocybin třikrát během osmi týdnů. A dvanáct z patnácti dotyčných přestalo kouřit.

„Přestat kouřit není jednoduchá biologická reakce na psilocybin, jako v případě jiných léků, které přímo ovlivňují receptory pro nikotin. Poté, co je droga podána po pečlivé přípravě a v terapeutickém prostředí, psilocybin může pomoci navodit hlubokou reflexi vlastního života a vytvořit motivaci přestat kouřit,“ tvrdí autor studie doktor Matthew Johnson.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související