Američan chtěl poznat režim v KLDR. Dostal tam 6 let nucených prací!

Velikost textu: AAA

18. 9. 2014

Čtyřiadvacetiletý Matthew Miller vyrostl v USA a užíval si všech vymožeností této kapitalistické země. Před několika měsíci však zatoužil pocítit na vlastní kůži nevoli jednoho z nejtotalitnějších režimů světa. Odcestoval do KLDR a po vstupu do země roztrhal své vízum. Pchjongjang ho za to odsoudil na šest let nucených prací.

Bez víza byl totiž na území KLDR ilegálně a státní zástupce z Pchjongjangu ho obvinil ze špionáže.

V neděli 14. září si vyslechl tvrdý trest, u Vrchního soudu v Pchjongjangu vypadal velmi hubeně a bledě. Na sobě měl černé oblečení a svému právníkovi zvládl jen pokynout pravicí. Pak už byl odvlečen v poutech k výkonu trestu. Soudce ještě stihl oznámit, že proti rozsudku se nelze odvolat.

Miller se hájil u soudu s tím, že v zemi hledal azyl. Státní zástupce však prý na základě vyšetřování soudnímu tribunálu oznámil, že měl Miller ve svém iPadu a iPodu tajné informace o amerických vojenských základnách v Jižní Koreji.

Soudce pak Millerovi oznámil, že byl souzen a odsouzen podle Článku 64 trestního zákoníku KLDR a jako špion mohl dostat od pěti do deseti let. Soud rozhodl, že bude odsouzen k šesti rokům nucených prací.

Miller prý napsal osobní dopis prezidentu Obamovi, zatím však nedostal odpověď.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související