KOMUNISTÉ si vzájemně voní!

Velikost textu: AAA

18. 9. 2014

Evoluční psychologové a genetikové vědí, že lidskou přitažlivost ze všech smyslů řídí nejvýrazněji čich. Dva jedinci, kteří se silně přitahují, si vzájemně nesmírně voní. To proto, že mají odlišné geny a můžou spolu zplodit zdravé děti. Američtí vědci však zjistili ještě něco jinak velmi zajímavého. Ačkoli geneticky můžou být dva sobě vonící lidé velmi odlišní, politicky jsou si naopak blízcí. Experimentální výzkum totiž prokázal, že nám člověku voní jedinci (i zcela neznámí), kteří mají podobné politické názory.

To je samozřejmě z evolučního hlediska velmi výhodné, dva jedinci, kteří si voní, se k sobě přitahují. Pokud vzájemná čichová sympatie znamená odlišné geny – ideální stav pro plození zdravých potomků – a zároveň shodné politické názory – ideální stav pro pevný svazek a stabilní prostředí pro výchovu potomků – evolučně je to výhodné. Potomci mají jistotu, že za A) budou mít výborné geny a budou zdravé, za B) rodiče se nerozejdou a oni dospějí v bezpečném prostředí a v hojnosti.

Výzkumem vlivu tělesného pachu na politické názory člověka se zabývala doktorka Rose McDermottová z Brownovy univerzity na Rhode Islandu. Ve svém experimentu předložila 125 lidem trička nošená silně liberálními a silně konzervativními jedinci. Dobrovolníci měli vybrat ta trička, která jim voní. O nositelích nevěděli vůbec nic. Liberálům přitom voněla především trička liberálů, zatímco konzervativcům naopak trička nošená konzervativci.

„Lidé nejsou schopni předpovědět, jaké politické názory má jiný člověk, když si k němu čichnou, ale opravdu jim nejvíce voní ti lidé, kteří mají podobné politické názory. Takže si myslím, že tělesný pach nese důležité informace o dlouhodobé náklonnosti k nějaké politické ideologii, což se postupně začlenilo do klíčových částí podvědomé přitažlivosti,“ tvrdí doktorka McDermottová.

Podle autorky například větší citlivost vůči pachům a přecitlivělost k nechutnostem předpovídá konzervativní názory, neboť na neurologické úrovni tato upjatost ovlivňuje také otázky morálky a sexuální reprodukce. Jinými slovy, lidé, kteří jsou přecitlivělí na pachy a úzkostní z nepříjemných pachů, budou také úzkostní v otázkách morálky a sexu, tudíž konzervativnější.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související