Studenti si oblékli sukni, aby podpořili transsexuální spolužačku (FOTO)

Velikost textu: AAA

23. 9. 2014

Učitelé ze školy Colégio Pedro II v Riu de Janeiru neměli pochopení pro sedmnáctiletou studentku Marii Munizovou, která se narodila jako Mario. Ačkoli ještě oficiálně neprodělala přeměnu pohlaví, spolužáci ji dávno berou jako dívku. A tak si vzala do školy sukni. Jenže kantoři ji za to potrestali. Příštího dne však přišli do školy v sukních všichni spolužáci včetně chlapců.

Učitelé nakonec tlaků studentů ustoupili a pochopili, že Maria má mezi nimi spolužáky podporu. Brazilští středoškoláci využili také moci sociálních médií a fotku v sukních vyvěsili na internetu. O jejich podpoře transsexuální Marii se ihned začalo mluvit po celé zemi a dokonce i za hranicemi jihoamerické federace.

„Vždycky jsem chodila v kalhotách, ale cítila jsem se tím omezovaná. Tím, že můžu nosit sukni, vyjadřuji svobodu v tom, kým jsem uvnitř, nikoli jak mě vidí společnost. Jsem opravdu šťastná, jak mě moji spolužáci podpořili, a doufám, že to bude sloužit jako příklad pro jiné, aby se rozhodli pro správný krok ve svém životě. Vždycky mě ve škole učili, abych se naučila přijímat taková, jaká jsem, tak se to snažím naplňovat i v životě,“ vzkázala Maria Munizová v rozhovoru pro Brasil Post.

Ředitel školy oznámil, že na zasedání školní rady projedná změnu přísných pravidel týkajících se nošení školních uniforem. Sukni a kalhoty by tak mohli nosit transsexuální jedinci podle své vlastní volby.

„Pro nás není sexuální orientace důležitá, všichni studenti jsou si rovni. Nicméně uniforma určuje pohlaví muže a ženy, ale prostudujeme teď nový manuál o soužití,“ oznámil mluvčí školy Pedro II v Riu de Janeiru.

Federální veřejná škola Colégio Pedro II je pojmenována po císaři Petru (Pedrovi) II. Brazilském. Je to slavná státní škola, o níž se dokonce píše v brazilské ústavě.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související