Fotíte »SELFIE«? Tohle to o vás říká!

Velikost textu: AAA

28. 9. 2014

Autoportréty zvané selfie fotky jsou morem dneška, který zaplavuje sociální sítě a internet. Podle britských psychologů mu však podléhají především lidé s nízkým sebevědomím. A pokud si to dosud neuvědomovali, pak by měli se špulením rtů na čočku ve svém chytrém telefonu brzdit. Říkají tím ostatním, nevěřím si a nelíbím se sobě.

„Šedesát procent z těch, kteří přiznali v jedné části průzkumu, že si často pořizují selfie fotky, v jiné části přiznalo, že má nízké sebevědomí, jen třináct procent tvrdí, že je naprosto sebevědomé,“ tvrdí mluvčí britské společnosti VoucherCloud, která průzkum provedla.

Vědci z Oregonu navíc zjistili, že jedinci, kteří často vystavují své selfie fotky na sociálních sítích, jsou považováni za neschopné.

Pokud člověk vystavuje na odiv autoportréty a dokonce erotické fotky, je vnímán jako neschopný. A může mu to uškodit v práci a při postupu na společenském žebříčku. Podobné fotky jsou projevem nekompetence a neatraktivity.

Že jimi nešetří zpěvačky a jiné celebrity, překvapí málokoho. Většina hvězd má narcistickou poruchu osobnosti, která je žene za slávou a obdivem světa. Jenže když se podobně chovají lidé, kteří mají projevit jiné kvality své osobnosti, pak si můžou vážně uškodit. Zvláště ženy a dívky.

Dokonce podle výzkumů psychologů z Oregonu jsou takové ženy vnímány jako méně atraktivní.

Vědci z Oregon State University provedli několik experimentálních výzkumů na Facebooku. A zjistili, že fotky nesexuální a nevyzývavé povahy jedné osoby jsou vnímány jako mnohem atraktivnější než erotické fotky stejného jedince. Dotyčná je hodnocena také jako mnohem kompetentnější v práci a společnosti, než když se sama fotí v erotické póze.

Ale jako nekompetentní a neatraktivní tyto jedince – a ženy více než muže – hodnotí sami uživatelé sociálních sítí, tedy ti, na koho mají tyto fotky udělat dojem. Udělají. Ale dost negativní.

Tohle je jasné odsouzení sexy fotek na sociálních sítích. Mladé dívky a ženy cítí obrovský tlak, aby se ukazovaly jako sexy kočky, ale sdílení takových snímků na sociálních sítích může mít pro jejich život negativní důsledky,“ tvrdí doktorka Elizabeth Danielsová z Oregon State University.

Ženám radí, aby raději odhalovaly svou pravou identitu než dráždivý vzhled.

Nezaměřujte se tak na vzhled. Raději zdůrazňujte, kým jste jako osobnost a co děláte na světě,“ dodává Danielsová.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související