Indové šílí: Panenka Barbie jako hinduistická bohyně Kali (FOTO)

Velikost textu: AAA

1. 10. 2014

Argentinští umělci Marianela Perelliová a Emiliano Paolini způsobili velký rozruch. Vytvořili kolekci panenek Barbie, kterou nazvali Plastové náboženství. Podle jejich názoru totiž dětská hračka, kterou zbožňují a mnohdy také zbožšťují miliony dívek po celém světě už pětapadesát let, vytvořila vlastní kult či náboženství. A tak ji převedli do řady světic, svatých, bohů a jiných symbolů světových náboženství. Největší rozruch působí hinduistická Kali, proti níž ostře vystupuje Indie a další asijské země. Ztvárnit Kena jako proroka Mohameda se ale argentinští umělci neodvážili.

Báli se islámských extrémistů, kteří řádí po celém světě. Korán totiž výtvarné ztvárňování proroka Mohameda přísně zakazuje.

Perelliová a Paolini však mají dost potíží už jen s tím, že Barbie převedli do podoby čtyřruké Kali. A také konzervativní křesťané jejich výstavu kritizují, protože Barbie je v jejich kolekci zpodobněna také jako Panna Marie a Ken zase jako Ježíš na kříži.

Respektujeme všechny tradice a náboženství, ale naše práce chce vzdát poctu těmto postavám. Nesnažíme se urazit žádné náboženství,“ tvrdí autoři výstavy, která je ke zhlédnutí v Buenos Aires do 11. října. Celkem byli Barbie a Ken převedeni do třiatřiceti různých postav světových náboženství.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související