Kuba zakázala parfémy Che Guevara a Chávez, které sama vyrobila

Velikost textu: AAA

1. 10. 2014

Kubánská státní laboratoř z Havany uvedla na tamní trh dva nové parfémy. Pojmenovala je podle Che Guevary a Cháveze, dvou výrazných postav americké socialistické revoluce. Jenže pár hodin poté, co byly vůně představeny v médiích, vláda jejich prodej zakázala. Prý se jedná o hrubý omyl a zneužití „svatých“ mužů revoluce.

Symboly revoluce jsou a budou navždy posvátné,“ uvedl mluvčí havanské vlády.

Chemická továrna Labiofam, která parfémy ve čtvrtek 25. září slavnostně uváděla na trh, tvrdí, že parfém Ernesto pojmenovaný po argentinském revolucionáři Che Guevarovi, který pomohl Castrovi převzít moc na Kubě v roce 1959, je prý dřevitý se svěží vůní citrusových plodů a jemnými tóny pudru. Parfém Hugo, pojmenovaný po venezuelském prezidentovi Chávezovi, nabízí jemnější ovocnou vůni s tóny manga a papáji.

„Jsou to velmi atraktivní vůně, ale jejich jména pro nás navíc hodně znamenají,“ uvedla viceprezidentka podniku Labiofam Isabel Gonzalezová při představení vůní médiím.

„Nechtěli jsme vytvořit propagandu, ale spíš vzdát hold těmto mužům a pomoci jejich jménům přežívat dál,“ uvedl kubánský biochemik Mario Valdes, který se na vývoji vůní podílel.

Společnost tvrdí, že získala souhlas s pojmenováním parfémů od rodin Che Guevary i Cháveze.

„Detaily tohoto nezodpovědného chování byly prodiskutovány v pátek s ředitelem společnosti a jejími zaměstnanci, kteří vyrobili tyto produkty, jež jsou stále ve vývoji. Budou přijata náležitá opatření k řešení tohoto vážného omylu. Takové iniciativy nebudou nikdy přijatelné pro naše lidi či pro revoluční vládu,“ uvedl mluvčí prezidenta Raúla Castra.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související