Věříte na anděly?!

Velikost textu: AAA

2. 10. 2014

Člověk by řekl, že když někdo věří na strážné anděly, skočí z letadla volným pádem či investuje do riskantního podniku mnohem ochotněji než ten, kdo spoléhá jen sám na sebe. Ale opak je pravdou. Lidé věřící na strážné anděly a jiné nadpozemské ochránce totiž riskují naopak méně. A více dbají na bezpečí svého života a svých financí.

Hypoteticky jsme si mysleli, že víra ve strážné anděly či duše povede k sníženému vnímání rizika a tudíž k zvýšenému riskantnímu chování. Nicméně jsme zjistili, že místo toho, aby tato víra nutila lidi více riskovat, protože cítí ochranu, výsledky jasně naznačují, že tito lidé, kteří věří ve strážné anděly, se naopak mnohem více rizikům vyhýbají,“ tvrdí profesor David Etkin z York University v Torontu.

Podle jeho názoru lidé, kteří se bojí riskovat, se snaží s riziky v životě a strachem z nich vyrovnat právě vírou ve strážné anděly či jiné ochranitelské bytosti. Tato víra slouží jako kompenzace strachu a úzkosti z rizik v okolí. Není to tedy tak, že by věřili, aby mohli riskovat. Ale věří v ně proto, že se v životě hodně bojí rizik. Naopak jedinci, kteří se rizik nebojí, nevěří v anděly a také se ochotně pouštějí do různých riskantních činů.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související