Těžko uvěřit: Žraloci mají různé „povahy“ a mohou být velmi plaší

Velikost textu: AAA

4. 10. 2014

Žraloci jsou synonymem pro bezohledného agresivního predátora. Jenže britští zoologové tvrdí, že i tyto paryby mají různé typy „osobnosti“ a existují mezi nimi plaší jedinci, kteří raději zůstávají v pozadí a příliš se neprojevují. Patrné je to především při chování žraloků ve skupině.

Zoologové z University of Exeter sledovali chování několika jedinců máčky skvrnité, žraloka žijícího také ve Středozemním moři, během pobytu ve skupině. V obřích akváriích s třemi různými habitaty (typy prostředí) pozorovali deset skupin máček.

„Zjistili jsme, že i když se velikost skupin měnila, společenští jedinci mající dobré styky zůstali společenští v každém ze tří prostředí. Naopak plaší jedinci zůstali plaší,“ tvrdí doktor David Jacoby z Londýnské zoologické společnosti.

Pozice ve společenském žebříčku byly u žraloků konstantní v čase a v různém prostředí. Což dokazuje to, že i tito žraloci mají jisté charakterové rysy, které se nemění v závislosti na vnějších podmínkách. Někteří jedinci byli plaší a snažili se skrývat osamoceni, jiní byli společenští a měli tendenci sdružovat se a pomáhat si ve skupinách.

Výzkumy britských zoologů podporují objevy na Bahamách, kde pozorovali podobné chování žraloků. Jedinci společenští a aktivní zůstávali společenští a aktivní bez ohledu na měnící se podmínky. To samé platilo pro plaché a pasivnější jedince.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související