Sicilské městečko má recept na dlouhověkost: Žije tu 9 stoletých občanů!

Velikost textu: AAA

8. 10. 2014

Život na vsi v zapadákově možná znamená vzdát se výdobytků moderní civilizace a hmotného přepychu, ale také získat extra roky života ve zdraví a vitalitě. Rozhodně to platí o sicilském městečku Montemaggiore Belsito, kde to ani trochu netepe ruchem velkoměsta. Ale zato tam mají čerstvý vzduch, nádhernou přírodu a pramenitou vodu. Takže se tam žije dobře a dlouho. V obci s 3,5 tisíci obyvateli tak mají devět stoletých.

Podle listu La Sicilia se všech devět seniorů ve věku mezi 100 a 102 roky potkalo minulý týden na společné oslavě na radnici.

„Byla to pocta pro zastupitelstvo a pro celou naši obec, že můžeme slavit s našimi devíti stoletými. Jejich zkušenosti a moudrost přešly na jejich děti, na jejich vnoučata a na celé městečko,“ uvedla místostarostka Mariangela Trainová.

Na oslavu přišli sto dvouletá Filippa Lentini, sto jednoletí Rosario Gullo a Rosina Siragus, a století Paolina Catalan, Agata Geracio, Vincenzo Impellitteri, Santa Rizzo, Giuseppe Militello a Mercurio Fiorella.

Nejvíce stoletých přepočteno na počet obyvatel má v rámci Evropy Sardinie. A nejstarší Evropanka pochází také z Itálie, je jí Emma Morano z Verbanie na severu země. V listopadu oslaví 115. narozeniny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související