Jakou máte náladu? Pozná se to z vaší chůze!

Velikost textu: AAA

19. 10. 2014

Na metaforickou otázku, zda bylo první vejce nebo slepice, se v psychologii odpovídá mnohdy dost těžce. Vědci totiž dávno znají zajímavý fenomén, že nejen nálada může ovlivnit chování, mimiku a gesta, ale také gesta, mimika a postoj mohou ovlivnit pocity uvnitř. Změnit je. Obousměrně. Od pozitivních k negativním a naopak. Kanadští psychologové dokázali, že nejen nálada ovlivňuje postoj a styl chůze, ale styl chůze a postoj mohou změnit náladu člověka.

Jinými slovy, když se člověk cítí zkroušeně a unaveně, většinou jde pomaleji, ne tolik energicky, nepohybuje pažemi, hlavu má skloněnou a ramena stočená dovnitř, jako by se chránil před něčím. Naopak člověk veselý jde energicky, pohybuje pažemi, je vzpřímený, hlavu má posazenou vysoko nahoře a kouká doširoka kolem sebe, hruď trčí dopředu a nahoru.

A co se stane, když se smutný a zkroušený člověk vědomě začne pohybovat jako ten veselý. Zlepší se mu nálada a začne na svět koukat optimističtěji. Ve svém experimentálním výzkumu to prokázal doktor Nikolaus Troje z Queen’s University v kanadském Kingstonu.

Troje také prokázal, že když mají lidé depresi, pamatují si více negativních zážitků. A platí to i naopak. Pozitivně ladění jedinci si pamatují více těch pozitivních zážitků. Pozitivně naladěný jedinec, který je vybídnut, aby chodil v postoji depresivního člověka, si pak také pamatuje více negativních zážitků. „Je jasné, že nálada velmi silně ovlivňuje utváření naší paměti,“ vysvětluje doktor Troje.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související