Dostanete infarkt? OTESTUJTE SE!

Velikost textu: AAA

22. 10. 2014

Pokud má člověk v rodině přímého předka, který utrpěl srdeční infarkt, výrazně se u něj zvyšuje šance, že toto závažné srdeční onemocnění postihne rovněž jeho. Ale američtí kardiologové tvrdí, že mnohem nebezpečnější je nezdravý životní styl. Jinými slovy, člověku, který nemá genetické predispozice a kouří, pije alkohol a je obézní, hrozí infarkt dřív než tomu, kdo má genetické predispozice, ale žije zdravě.

Podle vědců z Utahu představují pro srdeční infarkt větší riziko než genetické predispozice právě kouření, tučná strava, obezita, nedostatek pohybu, nadměrná konzumace alkoholu a stres.

Doktor Benjamin Horne z Kardiologického institutu v Murray v Utahu sledoval vliv genů a životního stylu na výskyt chorob srdečně-cévní soustavy. Zajímalo ho, koho infarkt postihne nejčastěji a jak závažný pak je.

Horne zjistil, že ne všechny osoby, které utrpěly srdeční infarkt, měly předtím závažnou chorobu oběhové soustavy. „Ačkoli v téměř všech situacích někdo, kdo měl infarkt, musel mít aspoň nějakou míru choroby koronárních cév, někteří lidé mají srdeční infarkt, i když mají jen velmi mírnou formu tohoto onemocnění, zatímco jiní mají infarkt jen se závažnou formou onemocnění,“ tvrdí doktor Horne.

Choroba koronárních cév je dědičná a souvisí s ní až šestačtyřicet alel, ale větší vliv na její rozvoj a na vznik infarktu má právě nezdravý životní styl, který ve spojení s genetickou predispozicí riziko zvyšuje výrazně.

Choroba koronárních cév (věčitých cév na srdci) je způsobena jejich zúžením a kornatěním, k čemuž dochází ukládáním tukových vrstev uvnitř těchto cév.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související