K čemu jsou »dobré« POMLUVY?!

Velikost textu: AAA

29. 10. 2014

Papež František nedávno při svém kázání vyzval veřejnost, aby se vyvarovala pomluv. Vyplní srdce hořkostí a jsou pro duši jedem. Psychologové z Nizozemska s tím částečně souhlasí. Podle nich se mezi lidmi udržují pomluvy, protože pomáhají lidem k sebereflexi a sebehodnocení.

„Ženy, které se doslechnou negativní pomluvy, zažívají vyšší sebeochranu zřejmě proto, že věří, že se jim něco takového může také stát, že mohou být také předmětem negativních pomluv. Muži, kteří se doslechnou pozitivní pomluvy, zažívají zvýšené pocity strachu, protože je ohrožuje společenské srovnávání se soupeři či soky,“ tvrdí profesorka Elena Martinescuová z Univerzity v Groningenu.

Podle ní mohou pomluvy mít jistou psychologickou a společenskou funkci, lidé by ale k nim měli přistupovat velmi kriticky a nepodporovat šíření negativních informací, protože to psychice člověka nakonec škodí.

„Měli bychom pomluvy přijímat jako přirozenou součást našich životů a přijímat je s kritickým postojem s ohledem na důsledky, které může mít taková pomluva na nás a na druhé,“ dodává profesorka Martinescuová.

„Pozitivní pomluvy o druhých slouží jako informace a rada, jak se sám zlepšit. Negativní informace může být potěšující, protože se někomu vede hůř než posluchači, ale také může být ohrožující, protože informuje posluchače o tom, že žije v nebezpečném prostředí, kde se šíří negativní pomluvy a kde se sám může stát obětí takové pomluvy,“ dodává Martinescuová.

Výzkumy z posledních let navíc odhalují, že moderní muži jsou větší „drbny“ než ženy a dříve vyzradí důvěrnou informaci, která jim byla svěřena s tím, že ji nevyzradí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související