Pánové, sáhněte po žiletkách: Plnovous vám přidává až 10let věku!

Velikost textu: AAA

5. 11. 2014

Z plnovousu se stal v posledních letech módní hit. Zatímco před deseti roky ho nosili jen „vykopávky“ z venkova, dnes se plnovousem chlubí mladí mužové ve velkoměstech. Ať už jsou vousy módní záležitostí, či nikoli, jedno umějí pořád, zdánlivě přidávat mužům věk. Pánové mající plnovous vypadají o deset let starší, než když jsou hladce oholeni.

Vyplývá to ze studie Kliniky Crown z anglického Manchesteru, kterou zajímalo, jak ovlivňuje současná módní vlna plnovousů to, jak vnímají lidé věk mužů. I velmi mladí pánové mající hustý a dlouhý vous vypadají až o deset let starší, než když jsou hladce oholeni.

Výzkum se opírá o testování třemi stovkami osob, které měly posuzovat věk různých osobností s hladce oholenou tváří, se strništěm, s knírem, bradkou či plnovousem. A dotyční tipovali věk podle vizáže. Tento odhad byl pak srovnán se skutečným věkem osobnosti zachycené na snímku.

Plnovous mužům přidával v průměru sedm let ve srovnání se skutečným věkem, zatímco hladce oholená tvář jim ubírala v průměru tři roky ze skutečného věku. Strniště a upravený krátký vous přidává asi o tři až pět let věku.

Desetidenní strniště je však zároveň hodnoceno jako nejatraktivnější druh úpravy mužské tváře. Australští psychologové profesor Rob C. Brooks a doktor Barnaby Dixson z University of New South Wales se zabývali tím, jak ženy vnímají muže s různou úpravou obličeje. Zajímalo je přitom, jak ženy hodnotí přitažlivost, rodičovské schopnosti, zdraví a mužnost mužů podle jejich porostu na tváři.

A výsledky byly poněkud překvapující. Nejméně sexy a mužné jsou hodnoceny tváře hladce oholené. Jak vousy rostou a přibývá jich, ženy hodnotí mužnost, atraktivitu, sexuální vitalitu, zdravotní stav a rodičovské schopnosti více body.

Pánové s vousem se stávají mužnějšími, sexuálně atraktivnějšími, jsou považováni za zdravější a také za lepší otce.

„Ale má to jeden háček. Tohle platí jen asi do délky vousů desetidenního strniště. Tehdy dosahuje mužská atraktivita maxima, pak začne zase pozvolna klesat,“ tvrdí Brooks a Dixson.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související