Zahoďte konečně cigáro: Kuřáci trpí bolestmi zad třikrát častěji než nekuřáci!

Velikost textu: AAA

10. 11. 2014

Chcete-li se vyhnout bolesti zad, nekuřte. S tímto vzkazem přišli vědci z lékařské fakulty v Chicagu. Podle jejich výzkumů totiž osoby holdující cigaretám a tabáku trpí chronickými bolestmi zad třikrát častěji. Riziko lze snížit jednak tím, že člověk nikdy kouřit nezačne, ale také tím, že okamžitě přestane.

Tato studie jako první svého druhu spojuje do souvislosti kouření a chronickou bolest zad, to je bolest, která trvá déle než dvanáct týdnů a která souvisí s centrem závislosti a odměny v mozku,“ tvrdí doktor Bogdan Petre z Northwestern University v Chicagu.

Kouření podle jeho výzkumů ovlivňuje mozek natolik, že postihuje způsob, jak mozek reaguje na bolest zad a podle všeho činí jedince méně odolné vůči bolestivé epizodě.

Petre sledoval jedince s bolestmi zad v průběhu roku a pozoroval také jejich mozek pomocí magnetické rezonance. Z analýzy záznamů vyplývá, že u kuřáků velmi silně spolu komunikovaly a byly značně aktivní centra nuclueus accumbens a střední předčelní kůra mozková, které souvisejí se závislým chováním a motivují učení.

„U osob, které přestaly kouřit, však došlo k drastickému snížení aktivity a propojení center, takže když přestaly kouřit, jejich náchylnost k bolesti zad se také snížila,“ uvedl doktor Petre.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související