Zapomněli jste cizí jazyk? Omyl! Stopa v mozku je patrná i po letech

Velikost textu: AAA

24. 11. 2014

Mateřský jazyk, i když je zapomenutý a v dospělosti nepoužívaný, je v mozku člověka trvale zapsán. Stopa v mozku je patrná na magnetické rezonanci i po řadě let. Novorozenec si v mozku tvoří záznamy podle toho, co slyší kolem sebe. A i když je později třeba adoptován a jeho jazykové zázemí se zcela změní, stopy v mozku zůstanou.

„Mozek novorozence tvoří zástupce jazykových zvuků, ale my jsme chtěli zjistit, zda si mozek uchovává tyto reprezentace později v životě, dokonce i když ten člověk už není nadále vystaven tomuto jazyku,“ tvrdí doktorka Lara Pierceová z McGill University v Montrealu.

Sledovala mozek tří skupin dětí. Jedna hovořila francouzsky (mateřština), druhá hovořila francouzsky také, ale narodila se v čínském prostředí (mateřský jazyk čínština), třetí byla plně bilingvní a hovořila oběma jazyky. Překvapením pro kanadské vědce bylo, že druhá skupina, která se narodila v čínském prostředí, ale jazyk po adopci už nepoužívala a zapomněla, měla v mozku stejné struktury, jako třetí skupina, která čínsky hovořila plynně.

„Tato struktura se ale zcela lišila od té, kterou měla první skupina hovořící francouzsky a pocházející z francouzského prostředí,“ vysvětluje doktorka Pierceová.

Jazykové reprezentace tak podle všeho nejsou v mozku přepisovány a ztraceny, jak člověk stárne. A je tedy zřejmě možné tyto „ztracené“ oblasti v mozku znovu nalézt a zapojit.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související