Slepice jsou staré deset tisíc let: Víte, odkud pocházejí?

Velikost textu: AAA

1. 12. 2014

Za chutná vajíčka a kuřecí maso vděčíme Číňanům. Byli to oni, kdo před deseti tisíci let v okolí Žluté řeky začali chytat a v zajetí chovat předchůdce dnešních slepic – kura bankivského. Potvrzují to také genetické analýzy kosterních ostatků kura z doby před deseti a půl tisíci let nalezených ve zmíněné oblasti. Jsou totiž prokazatelně předky dnešních moderních plemen kura domácího, jimž říkáme slepice.

Kosti byly nalezeny v provincii Che-pej a náleží nejstarším domestikovaným slepicím. Srovnáním s genetickou informací moderních slepic je jasné, že se jedná o jejich přímé předky. Nalezené kosti jsou velmi blízce příbuzné s divoce žijícím kurem bankivským, který ale dnes žije pouze v oblasti Indie.

„Jsou to opravdu vzrušující výsledky, protože naznačují, že společnosti se smíšeným zemědělstvím se v severní Číně vyvinuly ve stejné době jako ty na Blízkém východě. Naše analýzy také naznačují, že severní Čína představuje jednu oblast nejranější domestikace slepic. Slepice představují zdaleka nejvýznamnější druh drůbeže, přičemž počet, oblasti a načasování její domestikace byl sto let kontroverzním tématem… Naše výsledky podporují myšlenku, že více druhů rodu Gallus (kur), zvláště Gallus gallus (kur bankivský) a Gallus sonneratii (kur sonneratův), přispělo ke genetickému souboru moderních domestikovaných slepic,“ uvedl profesor Michi Hofreiter, palaeogenetik z University of York.

Na tom, že je předchůdcem slepic divoce žijící kur bankivský, se vědci shodli již dávno. Tento hrabavý pták však žije v tropických pralesích. A klima panující dnes v severní oblasti Číny mu nevyhovuje. Jak se tedy do oblasti kolem Žluté řeky dostal, aby mohl být základem domácích slepic?

Lidé tvrdili, že severní Čína neposkytovala vhodné podmínky pro život kura bankivského, divokého předchůdce domácích slepic, ale neuvažovali o tom, že klima a vegetace v této oblasti byly před deseti tisíci let úplně jiné,“ vysvětlil profesor Sing-po Čao z Čínské agronomické univerzity v Pekingu, proč mohl kur bankivský žít v oblasti, kde už dnes nežije.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související