Psi dostanou »padáka«: S pašeráky drog a teroristy na letištích možná zatočí octomilky

Velikost textu: AAA

3. 12. 2014

Překupníci drog a teroristé se musejí na letišti obávat velmi citlivých nosů psů či detektorů kovu. Jenže brzy jim bude při snaze pašovat ze země do země zakázané látky a výbušniny ještě hůř. Britští vědci na ně chystají skutečnou pohromu – octomilky. Tento dvoukřídlý hmyz známý jako „vinné mušky“ má totiž smysly mnohem citlivější než psi.

V praxi by to tak mohlo znamenat, že všechna zavazadla a podezřelé osoby by musely projít speciální místností, kde by byly vypuštěny geneticky upravené octomilky. Ty by okamžitě zaregistrovaly látku, která je přitahuje. A byla by to látka, která je obsažena v droze. Věc či osoba obsahující drogu by se tak stala pro mouchy magnetem. Dvoukřídlý hmyz by okamžitě odlétl a usedl na místo, kde by drogu či výbušninu cítil. A bylo by jasno.

Jejich velmi citlivý chemoreceptorový (čichový) orgán studují genetikové a entomologové z University of Sussex. Octomilky (Drosophila melanogaster) jsou ve velkých počtech v létě a na podzim přítomny všude tam, kde je nějaké ovoce či něco kvasí. Podle výzkumů z Anglie ale tyto organismy reagují třeba také na látky uvolňované z výbušnin. „Přesnost jejich pachových senzorů je mnohem vyšší než u detektorů kovu,“ tvrdí vědci ze Sussexu.

„Psi mohou ucítit drogy a lidé vycvičili včely k odhalování výbušnin. My tady zkoumáme to, co je důležité v jejich čichovém orgánu, receptory, které umožňují zvířatům být tak citlivá na určité látky,“ tvrdí profesor Thomas Nowotny.

Vědci by však v budoucnosti rádi nespoléhali přímo na mušky, které je třeba neustále chovat, protože jsou krátkověké. Ale na základě analýzy jejich chemoreceptorů by chtěli vytvořit přístroje schopné velmi přesné detekce výbušnin, drog a dalších nebezpečných látek.

Bylo by ale dost složité vytvořit celý čichový orgán, dokonce adaptace všech senzorů by byla příliš náročná,“ míní profesor Nowotny.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související