Butik si vyvěsil na dveře: Číňanům vstup zakázán!

Velikost textu: AAA

4. 12. 2014

Butik na pekingské třídě Ja-pao způsobil obrovský poprask, když jeho majitelé na dveře napsali: „Číňanům vstup zakázán. Kromě zaměstnanců.“ Do obchodu míří většinou cizinci, kteří si podle majitele často stěžují na nevhodně se chovající domorodé obyvatelstvo.

„Nechtěli jsme podobný nápis vyvěsit… ale museli jsme zahraničnímu klientovi zaplatit pět tisíc dolarů za to, že mu u nás čínský zákazník ukradl peněženku… navíc sem chodí spousty Číňanů, kteří si vyzkoušejí všemožné oblečení, ale nekoupí žádné… nakonec jsme se tedy uchýlili k tomuto opatření,“ uvedla prodavačka z butiku v rozhovoru pro South China Morning Post.

Číňané byli na podobné nápisy zvyklí v minulosti. U vstupu do šanghajského parku Chuang-pchu je prý varování z roku 1890, které říká: „Zákaz vstupu psům a Číňanům.“ Park byl totiž určen jen cizincům.

„Takový nápis ale může být považován za diskriminaci, jenže zatím v naší zemi nikdo rasovou diskriminaci neučinil nelegální, tudíž ten obchod neporušuje žádné zákony,“ uvedl profesor práv Li Sien-tung z Čínské univerzity politických věd a práva.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související