Nejoblíbenější barva auta: Pořád kraluje bílá!

Velikost textu: AAA

12. 12. 2014

Bílá barva karoserie je nejen nejbezpečnější z hlediska viditelnosti, ale na celém světě stále nejoblíbenější. Je dokázáno, že řidiči vozů s bílou karosérií jsou vidět na cestách jako první, kvůli tomu také nejméně havarují a v mnoha zemích mají nižší pojistky. Podle průzkumu výrobců autolaků obliba bílé karoserie stále roste.

V roce 2014 celosvětově připadalo na bílou barvu osmadvacet procent všech karoserií nově vyrobených vozidel. Přitom loni to bylo pětadvacet procent. Bílá karoserie je nejoblíbenější, na druhém místě skončila černá barva s osmnácti procenty. Třetí příčka patří šedé a stříbrné karoserii s třinácti procenty.

Podle výrobců laků na karoserie PPG Industries je bílá barva stále nejoblíbenější a to už čtvrtý rok po sobě,“ uvedlo zpravodajství Fox News.

Za oblibu bílé autokaroserie může osvěta. Specialisté na bezpečnost dopravy totiž tuto barvu propagují, je nejlépe vidět. V šeru ji řidič protijedoucího vozu zaregistruje ze všech barev nejdříve. Naopak nejhorší jsou černá, šedá a stříbrná následované tmavými odstíny modré, zelené a hnědé. Jasně žlutá, oranžová a červená následují naopak bílou jako nejbezpečnější odstíny.

Barva karoserie také může prozradit mnohé o psychologii řidiče – pokud si ji vybere podle osobního vkusu, a nikoli třeba kvůli ekonomickým či jiným důvodům. Bílá je z tohoto hlediska nejméně čitelná, červenou volí lidé aktivní, energičtí a pozitivní, modrou mají rádi lidé vyrovnaní a žlutou tvořiví, zelenou přátelští, soucitní a empatičtí jedinci, stříbrnou lidé ctižádostiví. Pozor na řidiče černého vozu. Pokud lak svého auta miluje, pak je to často osoba dost egocentrická a někdy i bezcitná.

Bílá barva autolau také vypadá – navzdory mylným představám – nejdéle čistá a tudíž se nemusí mýt tak často.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související