Co sníží pěnivost piva? Magnet!

Velikost textu: AAA

19. 12. 2014

Pivo bez pěny je pro většinu českých štamgastů znesvěcením jejich nejoblíbenějšího nápoje. Jenže ne všichni konzumenti na světě s Čechy sdílejí lásku k pořádné pivní čepici. V Belgii či Británii milují naopak pivo s pěnou minimální. A tak vymýšlejí metody, jak pivo ošetřit, aby nepřišlo o svou kvalitu, ale snížila se jeho pěnivost. Belgičtí vědci přišli na to, že stačí pivo vystavit silnému magnetickému poli. Pěna není tak hustá a mohutná.

U točeného piva je pěnivost do jisté míry žádoucí, ovšem u toho lahvovaného už méně. Jednak se silně pěnící pivo nedá pít přímo z lahve, ale také po nalití do sklenice musí konzument dlouho čekat, než pěna spadne. Zahra Shokribousjein z Centra potravinářské a mikrobiální biologie v Belgii se pivní pěnou zabývá mnoho let. Během svých pokusů a výzkumů zjistil, že pěnivost chmelovo-sladového moku může být omezena magnetickým polem.

Během kvašení v pivu vznikají tzv. hydrofobiny, které mají tendenci vázat na sebe molekuly oxidu uhličitého. Ten je přímo zodpověděný za pěnivost piva. Pěnivost piva snižují také výtažky z chmele, ale ne dokonale. Jenže když na slad působí magnetické pole, výtažky z chmele se roztříští na ještě menší částečky a jejich účinnost se zvýší. Stačí přitom, aby pivo protékalo během výroby trubkou obmotanou magnetem.

„Tato metoda je tak účinná, že je dokonce potřeba mnohem méně výtažků z chmele, což snižuje náklady na výrobu piva. A také pak pivo chutná méně hořce,“ tvrdí Shokribousjein.

Metodu využijí zřejmě jen pivovary toužící po výrobě mdlejších typů piv bez výrazných hořčin a pěny. Což je v Česku poněkud nemyslitelné, když jsou teď zde naopak módní piva extra chmelená. A s pořádnou čepicí.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související