Dáváte si »sklenku před spaním«? Tohle byste měli vědět!

Velikost textu: AAA

21. 1. 2015

Řada lidí nedá dopustit na skleničku alkoholu před spaním. A tvrdí, že jim etanol pomáhá usnout a dobře se jim potom spí. Jenže opak je pravdou. Alkohol totiž spánek narušuje. A přestože může pomoci člověku usnout, není tento spánek kvalitní. Když člověk spí takto nekvalitně dlouhodobě a pravidelně, většinou se to podepíše na jeho zdraví.

Alkohol sice zpočátku působí jako sedativum, ale později spánek narušuje,“ tvrdí lékaři z Melbourne, kteří se vlivem alkoholu na spánek zabývali.

Při měření aktivity mozku pomocí elektroencefalografu při spánku vyšlo najevo, že po konzumaci alkoholu se zvýší delta vlny, které se objevují v mozku při meditaci či spánku. Jenže později se zvýší také alfa vlny a aktivita v čelní části mozku, což vede k narušení spánku.

„Lidé se často zaměřují na často uváděné sedativní účinky alkoholu, což vede ke zkrácení času potřebného k usnutí, zvláště u dospělých, ale ignorují narušení spánku, k němuž dochází později v noci,“ míní doktor Christian Nicholas z University of Melbourne.

KOMERČNÍ SDĚLENÍ

Související